Een tijdje geleden zijn wij naar de rechter gestapt voor een verbod op kooien in de veehouderij. Naar aanleiding van ons burgerinitiatief beloofde de Europese Commissie namelijk met voorstellen te komen om een einde te maken aan de kooien, maar deze laten nog altijd op zich wachten.
Het Europees gerechtshof heeft nu besloten dat verschillende dierenbeschermingsorganisaties, waaronder Eurogroup for Animals, zich ook mogen uitspreken in de rechtszaak. Dat is goed nieuws. Tegelijkertijd betreuren we het dat andere organisaties, zoals voedselwaakhond foodwatch, deelname is ontzegd.
Stop de kooien – End the Cage Age
In een reactie op het succesvolle Europese burgerinitiatief "End the Cage Age - Stop de Kooien" beloofde de Europese Commissie in 2021 vóór eind 2023 te komen met wetsvoorstellen om een einde te maken aan het gebruik van alle kooien in de Europese veehouderij. Deze belofte kwam zij echter niet na. De indieners van het burgerinitiatief, dat door 1,4 miljoen EU-burgers (waaronder 154.000 Nederlanders) werd ondersteund, startten daarop met steun van Compassion in World Farming een rechtszaak voor het Europees Gerechtshof. Daarin wordt geëist dat de Commissie alsnog een datum noemt waarvoor zij met deze voorstellen zal komen en dat zij haar documenten met betrekking tot dit burgerinitiatief openbaar zal maken.
Nu zijn Eurogroup for Animals, Animal Equality en Lega Anti Vivisezione (LAV) toegelaten als interveniënten in het proces. Zij krijgen de gelegenheid naast de indieners van de rechtszaak gedetaileerde argumenten naar voren te brengen over de nadelige gevolgen van het uitblijven van de beloofde voorstellen. Tegelijkertijd weigerde het hof consumentenorganisatie foodwatch en The ECI Campaign toe te laten tot de rechtszaak. The ECI Campaign is een organisatie die zich inzet voor versterken van de Europese democratie door middel van het burgerinitiatief. Hun activiteiten sluiten volgens het hof onvoldoende aan bij het onderwerp van het burgerinitiatief "End the Cage Age - Stop de Kooien".
Geert Laugs, Nederlands lid van het burgercomité dat de rechtszaak startte en Directeur van Compassion in World Farming Nederland zegt in een reactie:
We zijn blij met het besluit om Eurogroup for Animals, Animal Equality en LAV toe te laten bij de rechtszaak voor een einde aan kooien. Toch betreuren we ten zeerste de kortzichtigheid waarmee het Hof de ECI Campagne en foodwatch heeft afgewezen, omdat het ten onrechte suggereert dat het falen van de Commissie om een einde te maken aan het lijden van miljoenen dieren in kooien geen invloed heeft op de democratie, consumentenbescherming en voedselzekerheid, terwijl er sterk bewijs is van het tegendeel.
Een overweldigende 89% van de EU-burgers - ongeveer 400 miljoen mensen - is van mening dat dieren niet in kooien moeten worden gehouden.1 Toch brengen in heel Europa jaarlijks nog steeds zo'n 300 miljoen varkens, kippen, konijnen, eenden, kwartels en ganzen het grootste deel van hun leven door in kooien. De kooien zijn vaak kaal en krap of overbevolkt, waardoor dieren ernstig worden beperkt in de mogelijkheid hun natuurlijk gedrag te vertonen.